Jesteś tutaj: HomeGALERIETO, CO KOCHAMYPRZYDROŻNE ALEJE

 

Przydrożne aleje są niepowtarzalnym elementem całego warmińsko-mazurskiego krajobrazu. Chronią drogi i nimi podróżujących przed wiatrem, deszczem i  śniegiem. W upalne dni są źródłem miłego cienia i enklawą zieleni. Mieszkańców przydrożnych wsi ochraniają natomiast przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza. Są naturalnym, zielonym filtrem ale przede wszystkim – przepięknym, niespotykanym nigdzie indziej na taką skalę składnikiem pejzażu.

W naszej okolicy przydrożne aleje są szczególnie piękne i wiekowe. Najczęściej – lipowe i klonowe. Ostatnio nasi przyjaciele z Mazur Wschodnich z wyrażali się o nich z zachwytem, bo u nich alei jest  znacznie mniej.  Do  Złotnej wiedzie dobrze zachowana aleja lipowa. To dzięki niej nie odczuwamy, że mieszkamy niedaleko drogi asfaltowej.

Równie pięknie i niezwykle prezentują się aleje przy starych, zapomnianych drogach, prowadzące do nieistniejących już wiosek i zagród. Są świadectwem historii i źródłem refleksji o przemijalności naszego świata.  

…Bo ten świat namacalnie przemija. Boli nas serce za każdym razem, gdy widzimy leżące pokotem pnie, wyciętych, starych drzew. Rozumiemy, że czasem konieczne jest poszerzenie drogi, ale czy zawsze? Niedawno bezpowrotnie zniknęła aleja przy drodze nr 513, wiodącej z Pasłęka do Ornety… Czy musiała? Nie przemawiają do nas argumenty o tym, że przydrożne aleje stanowią przede wszystkim zagrożenie dla życia kierowców. Sami  jesteśmy użytkownikami tych dróg i wiemy, że to nie drzewa zabijają, ale alkohol i nadmierna prędkość.

Tymczasem jesteśmy wdzięczni minionym pokoleniom, że możemy korzystać z tak wielkiego dobrodziejstwa! Latem pospacerować pod baldachimem liści, przy wtórze ptaków, jesienią chłonąć ostatnie ciepłe kolory  przebarwiających się liści, a zimą przyglądać się koronkom oszronionych gałęzi… Pokochajcie tak, jak my przydrożne aleje!